Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Różańsko

Nadleśnictwo Różańsko przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Mapa wyznaczonego terenu w Nadleśnictwie Różańsko

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
2.    informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
3.    Na mapie udostępnionego obszaru zaznaczone są miejsca w których można rozpalać ognisko tj. miejsce odpoczynku – stanica rowerowa (oddz. 447d) oraz miejsce biwakowania nad jeziorem Zielin (oddz. 363f). Drewno należy przynieść ze sobą.
4.    mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
5.    zasadami bezpiecznego korzystania z lasu  https://rozansko.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie
6.    z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
7.    z czasowymi wyłączeniami/ zmianami przebiegu szlaków
8.    w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
a.    terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego],
9.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny na dole strony w załączniku) oraz przesłanie go na adres rozansko@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni przed robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

10. Na obszarze objętym Programem "Zanocuj w lesie" Nadleśnictwo Różańsko dopuszcza używanie kuchenek gazowych wyłącznie na zasadach określonych w regulaminie korzystania z obszaru.

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Paweł Gzyl
nr tel. 608 648 048
pawel.gzyl@szczecin.lasy.gov.pl