Lista aktualności Lista aktualności

OBRĄCZKOWANIE MŁODEGO BOCIANA

W dniu 05 lipca 2022 roku na terenie Nadleśnictwa Różańsko odbyło się obrączkowanie i wyposażenie w lokalizatory GPS GSM młodego bociana czarnego. Czynności tych dokonali przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów z Prezesem Dariuszem Anderwaldem na czele oraz pracownicy Nadleśnictwa Różańsko. Młody ptak oznakowany jest w celach badawczych polegających na zbadaniu za pomocą Glogerów GPS-GSM wykorzystania przez młode bociany w okresie post-pisklęcym obszarów leśnych, w tym szczególnie drzewostanów objętych strefami ochronnymi.

Udaliśmy się pod gniazdo, gdzie okazało się, że cały konar wraz z gniazdem spadł z wysokości ok. 15 m podczas piątkowej burzy. Na szczęście młody bociek przeżył upadek, a jeden z rodziców cały czas krążył wokół gniazda, które znalazło się na ziemi.

Natychmiast wszyscy przystąpiliśmy do misji ratunkowej, która polegała na odbudowie gniazda oraz nakarmieniu młodego boćka, który obecnie ma ok. 45 dni i waży 1.7 kg (powinien ok. 2.7kg).

Cała misja ratunkowa miała szczęśliwe zakończenie a młody bocian czarny zaakceptował naszą wspólną prace i wieczorem miał już swój nowy bociani dom.

 

Szczególne dziękujemy przedstawicielom Komitetu Ochrony Orłów: Dariuszowi Anderwald, Stefanowi Lewandowskiemu oraz Adamowi Jankiewicz, którzy profesjonalnie odbudowali bocianie gniazdo na potężnym dębie.